donprestige

Cytadela – wyjątkowe miejsce na mapie stolicy Wielkopolski

Jeśli masz ochotę na zanurzenie się w zieleni największego parku położonego w Poznaniu, gdzie bogata historia i sztuka doskonale ze sobą współgrają, to Cytadela Poznań jest ku temu idealnym miejscem.

Cisza i spokój, jakie tu panują, mimo usytuowania w centrum półmilionowego miasta, przyjemnie nastrajają, a wszechobecna natura pozwala na relaks. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą tutaj miejsce do różnorodnych aktywności. Dla pasjonatów historii odwiedzenie malowniczego, położonego na wzgórzu Parku Cytadela będzie nie lada gratką.

 

cytadela

Cytadela – burzliwa historia największego fortu artyleryjskiego w Europie

Historia Cytadeli w Poznaniu jest niezwykle fascynująca, a sama Cytadela pamięta czasy pruskie. Po kongresie wiedeńskim, na którym dokonano podziału Księstwa Warszawskiego, Poznań został stolicą Wielkiego Księstwa Poznańskiego pod panowaniem Prus. Doskonałe położenie strategiczne sprawiło, że podjęto decyzję o wzniesieniu fortu na Wzgórzu Winiarskim. W 1828 roku po wysiedleniu wsi Winiary i Bonin ruszyły prace nad budową fortu. W 1842 roku Fort Winiary ściśle otaczał centrum miasta i spełniał funkcję fortyfikacji poligonalnej. W związku z rozwojem techniki wojennej w latach 70. XIX w. utworzono pierścień umocnień znajdujących się od 2 do 5 km od Fortu Winiary, co pozwoliło na stworzenie mocnej Twierdzy Poznań.

W czasie Powstania Wielkopolskiego polscy żołnierze po trzech dniach walki zdobyli Fort Winiary. Później stacjonowały tu polskie wojska łączności – działała tu stacja nasłuchowa wykorzystująca radiostację o dużej mocy. W latach 30. XX wieku w Cytadeli prowadzono kursy kryptologiczne dla studentów lokalnego uniwersytetu. Wśród nich byli ci, którzy później złamali legendarną tajemnicę Enigmy.

W 1939 roku Cytadelę zajęły oddziały niemieckie. Fort stanowił ostatni punkt oporu przed nacierającą Armią Czerwoną w lutym 1945 r. Zwycięski atak był okupiony znacznymi zniszczeniami starych murów.

W 1946 roku pośród ruin Fortu Winiary miała miejsce ostatnia w Polsce publiczna egzekucja. Przez powieszenie stracono nazistowskiego zbrodniarza Arthura Greisera. Polskie radio transmitowało jej przebieg. Do dzisiaj zachował się niemy czarno-biały film pokazujący to wydarzenie. Dziesiątki tysięcy osób przybyły, by zobaczyć koszmarne widowisko.

W latach 60. powstał pomysł, by na obszarze zniszczonego Fortu Winiary stworzyć park. Na początku nosił on niechlubną nazwę Park-Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Dopiero w 1992 roku nazwę zmieniono na Park Cytadela.

Park Cytadela – miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia

Park Cytadela o powierzchni 100 ha jest największym parkiem w stolicy Wielkopolski. Jest przy tym wyjątkowym miejscem położonym na stokach fortecznych, z których roztacza się widok na Poznań. Z Cytadeli do centrum miasta można dotrzeć po niecałej godzinie spaceru. Ta oaza spokoju uznana w 2008 roku za pomnik historii ma do zaoferowania wiele miejsc rekreacyjnych, spacery po dobrze przygotowanych i utwardzonych ścieżkach, tajemnicze zielone zakątki oraz niesamowite dzieła sztuki doskonale prezentujące się w plenerze. Warto spędzić tu dłuższy czas podczas pobytu w Poznaniu, a po powrocie odpocząć wkomfortowym pokoju hotelowym.

Znajdziesz tutaj malownicze mury będące pozostałościami po budynkach Cytadeli oraz interesujące wystawy i ekspozycje, które mogą zainteresować nie tylko miłośników militariów. System map i elementów orientacyjnych pozwala łatwo zlokalizować największe atrakcje Cytadeli Poznań.

Poddaj się malowniczemu klimatowi tego miejsca

W parku jest kilka szczególnych miejsc, które warto odwiedzić w ciepłe dni.

  • Rosarium – znajduje się w północnej części parku; ma położony pośrodku staw i urzeka wielobarwnymi pachnącymi kwiatami, a na szczególną uwagę zasługują kwitnące wiśnie Kanzan.

  • Ogród kwiatów letnich – najlepiej oglądać go w pełni rozkwitu wczesnym latem.

  • Ogród Wodny – urokliwe i spokojne miejsce doskonałe na spacer po Cytadeli; to staw otoczony zielenią i alejka z wygodnymi ławeczkami, co w połączeniu skłania do spokojnej chwili zadumy.

  • Dzwon Pokoju – znajduje się obok największej parkowej polany. To nietypowy pomnik z 1985 r. zamontowany na dwóch betonowych słupach. Miał upamiętniać wystąpienie gen. Jaruzelskiego na uroczystej sesji ONZ. Budowę pomnika zakończono już po miesiącu i w tym samym roku zabrzmiał po raz pierwszy. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można go usłyszeć nawet z odległości 10 km.

Pomniki przeszłości i ślady pamięci znajdujące się w Parku Cytadela

Większość osób kojarzy Cytadelę jako miejsce wypoczynku i rekreacji, nie da się jednak zapomnieć o burzliwej historii, która w wielu miejscach odcisnęła swój ślad.

Park Cytadela jest miejscem wiecznego spoczynku poległych powstańców wielkopolskich, żołnierzy z różnych krajów oraz „zwykłych” mieszkańców Poznania. Cmentarze znajdują się na zboczach Wzgórza.

Mimo zniszczeń wojennych i powojennej rozbiórki murów Fortu Winiary do dziś można jeszcze znaleźć ocalałe fragmenty fortyfikacji. Ceglane mury umocnień wkomponowane w zielone zakątki Parku Cytadela znajdują się głównie przy wejściu do parku od strony ul. Szelągowskiej lub wzdłuż cmentarzy.

Na terenie Cytadeli działa Muzeum Uzbrojenia prezentujące bogatą ekspozycję związaną z historią walk w 1945 r. Można tu obejrzeć ekspozycję wewnętrzną w ocalałych budynkach Fortu i część plenerową m.in. z działami artyleryjskimi, samolotami oraz pojazdami wojskowymi.

Muzeum Armii „Poznań” jest w całości poświęcone jej historii i mieści się w estakadzie Małej Śluzy Fortu Winiary. Jest ono jedną z dwóch instytucji tego typu funkcjonujących w Parku Cytadela.

Na południowym stoku Parku Cytadela stoi monumentalny obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku w walkach o wyzwolenie Poznania.

Spotkanie z wyjątkowymi dziełami sztuki w Parku Cytadela

W 2002 r. z okazji 750-lecia lokacji Poznania powstała największa rzeźba plenerowa autorstwa Magdaleny Abakanowicz, znanej polskiej rzeźbiarki. Ta instalacja umieszczona w Parku Cytadela składa się ze stu dwunastu ponad dwumetrowych pozbawionych głów postaci odlanych z żeliwa. Grupa antropomorficznych figur nazwanych „Nierozpoznani” robi ogromne wrażenie. Kolejna ciekawa rzeźba to „Ziarno. Epitafium Życia” Andrzeja Banachowicza, która powstała w 2009 r., czy rzeźby pochodzące z lat 70., m.in. „Gimnastyczka”, „Kosmonauta”, „Niedziela”, „Płaczący kamień”, „Piast i Rzepicha” czy „Skrzydlaty”. Spacerując po Parku Cytadela, możesz natknąć się na ponad 20 rzeźb plenerowych wkomponowanych w naturę.

Park Cytadela (Obszar Natura 2000) jest ostoją zieleni, gdzie występują rzadkie gatunki roślin oraz bogata fauna (m.in. to jedna z największych ostoi nietoperzy). Spacery (po ścieżkach przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami), przejażdżki rowerowe, jazda na rolkach, pikniki na zielonej trawie czy plac zabaw dla dzieci tworzą idealne miejsce na rodzinne spędzanie czasu, wypoczynek i relaks.