donprestige

Palmiarnia w Poznaniu – niespotykana zielona oaza pośród miejskiej dżungli

Jeśli lubisz piękne, zielone scenerie i chcesz poczuć klimat egzotycznych podróży, koniecznie odwiedź oazę tropikalnej przyrody położoną w centrum Poznania. To miejsce pełne okazów flory budzących prawdziwy zachwyt pozwoli na przeniesienie się do odległych, fascynujących zakątków świata.

Jakie były początki unikalnej palmiarni?

Palmiarnia Poznań jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Europie. Na początku szklane pawilony z ciekawymi roślinami podkreślały status bogatych rodzin. Z czasem władze miast zaczęły fundować tego rodzaju egzotyczne ogrody.

Palmiarnia w Poznaniu została otwarta w kwietniu 1911 roku w Parku Wilsona, niedaleko obecnej siedziby Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od początku istnienia budziła wielkie emocje wśród zwiedzających i stała się dużą atrakcją miasta. Rozbudowano ją w 1929 r. z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Powstało wtedy siedem szklanych pawilonów. Specjalne żeliwne konstrukcje będące w stanie utrzymać ogromne szklane tafle oraz urządzenia do zraszania sztucznym deszczem i wytwarzania mgły pozwoliły na hodowlę wyszukanych tropikalnych roślin i powiększanie ich zbiorów.

To miejsce mieści w sobie nie tylko interesujące rośliny, ale także akwaria z dziesiątkami gatunków ryb. Pierwsze 10 zbiorników z dziesięcioma gatunkami zbudowano w 1922 roku. Przełomowym momentem był 1963 rok, kiedy to po wybudowaniu nowych zbiorników palmiarnia mogła się poszczycić 111 gatunkami ryb.

W trakcie II wojny światowej palmiarnia w Poznaniu znacznie ucierpiała. Zniszczone zostały główne pawilony, ponad 60% szyb uległo uszkodzeniu, co spowodowało ogromne straty w populacji roślin. Po wojnie udało się odbudować 5 pawilonów, a roślinność pochodziła z likwidowanych w tym okresie majątków ziemskich.

W 1982 roku podjęto decyzję o powstaniu nowego obiektu przy wykorzystaniu specjalnej metody zachowującej już rosnącą roślinność. Za utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury odpowiadają teraz nowoczesne systemy, tworząc w pełni klimatyzowane ogrody. W Poznaniu na terenie palmiarni o powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych możesz podziwiać ponad 2 tys. gatunków roślin oraz 170 gatunków ryb.


Palmiarnia

Kiedy odwiedzić palmiarnię w Poznaniu?

Obiektjest czynny przez cały rok każdego dnia tygodnia poza poniedziałkami. Przyjeżdżając do stolicy Wielkopolski, zdecydowanie warto odwiedzić to niezwykle interesujące i klimatyczne miejsce. W plan rodzinnej wizyty z dziećmi czy romantycznego wypadu we dwoje warto wpisać wizytę w poznańskiej palmiarni, jako obowiązkowy punkt na mapie atrakcji miasta.

Misją, jaką doskonale realizuje palmiarnia w Poznaniu, jest poprawa świadomości ekologicznej wśród gości w każdym wieku oraz zapoznanie z bogactwem świata flory i fauny.

Palmiarnia Poznań w Parku Wilsona składa się obecnie z dziewięciu pawilonów, które odkrywają przed gośćmi niesamowite skarby świata roślin.

Zwiedzanie palmiarni ­– zanurz się w świat niespotykanej roślinności

Do wyboru masz dwie opcje: zwiedzanie z przewodnikiem (po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji) lub samodzielne przemierzanie pawilonów z mapką, zapewniającą dobrą orientację wśród zielonego gąszczu.

Wycieczkę po ogrodach najlepiej rozpocząć od pierwszego centralnego pawilonu, w którym zobaczymy roślinność subtropikalną. Tropikalna przyroda w Poznaniu niezmiennie zachwyca. Ogromne palmy i rozpięte między nimi przybierające oryginalne formy pnącza robią duże wrażenie. Wspaniałe okazy, takie jak 18-metrowy daktylowiec właściwy, sagowiec malajski czy arenga pierzasta zwana także palmą cukrową, przenoszą w świat tropików także za sprawą wyjątkowej wilgotności i temperatury.

Przechodząc do pawilonów V i VI napotykasz niezwykle bujne formacje epifitów, które porastają drzewa. Wśród nich znajdują się wspaniałe storczyki o fantazyjnych kwiatach, rośliny ananasowate żyjące w naturze głównie w tropikalnej Ameryce Południowej oraz wybujałe paprocie. To miejsce, gdzie można podziwiać rośliny obrazkowate, których kwiatostany przybierają kształt kolby. Ciekawy jest dużych rozmiarów bananowiec – banan mądrości.

Z uścisku tropikalnej roślinności przejdźmy do pawilonu VII, gdzie czekają rośliny wodne. Centralnie położony basen w pełni jest opanowany przez zachwycającą wiktorię królewską. W naturze można ją napotkać w dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej. Charakteryzują ją ogromne, prawie 2-metrowe liście z podniesionymi brzegami, które mają wielką wyporność pozwalającą na utrzymanie małego dziecka. Od spodu pokryte są bardzo ostrymi kolcami. Wokół zbiornika na specjalnych parapetach rośnie banan uprawny, drzewka arabskiej kawy, arnota właściwa czy kakaowiec.

Kolejny pawilon, o numerze VIII, którym szczyci się palmiarnia Poznań, daje możliwość obserwowania drobniejszych gatunków roślin, które w naturze występują w najniższych warstwach lasu tropikalnego. Dzięki specjalnie wyeksponowanemu i podgrzewanemu parapetowi możesz podziwiać tryskające kolorami begonie, maranty o pstrokatych liściach, rośliny ananasowate i storczyki. W części pawilonu stworzono również przestrzeń, w którą doskonale wkomponowały się sagowce z wyjątkowym okazem kwitnącego sagowca indyjskiego oraz grupa paproci drzewiastych.

Wyjątkowe atrakcje Palmiarni Poznańskiej możesz podziwiać w pawilonie IX. Do prawdziwych perełek tego obiektu należy 400-letni sagowiec pochodzący z Australii. Zobaczysz tu roślinność sawanny oraz niezwykle cenne kserofity (rośliny sucholubne), stanowiące przykład roślinności występującej w Afryce. Będą to aloesy, wilczomlecze czy rośliny kaudyczne (najczęściej sukulenty).

Niespiesznie przechadzając się po ścieżkach i alejkach, trafisz do pawilonu II i III, w których czeka cię spotkanie z roślinnością klimatu umiarkowanego, a szczególnie z tą występującą w basenie Morza Śródziemnego. Zobaczysz tam przepięknie pachnące owoce w gajach cytrusowych, palmę feniks i drzewa figowe. Na wyjątkową uwagę zasługuje dąb korkowy o wysokości 10 m oraz oliwka europejska, która przetrwała ciężki dla Palmiarni okres w 1945 roku.

Miłośnicy kaktusów zobaczą ich wyjątkowe okazy w pawilonie IV. Sukulenty pochodzące z Ameryki to niesamowita mnogość kształtów, a latem przyciągają bogactwem barwnych kwiatów.

Pawilonem, w którym warto spędzić nieco więcej czasu, jest Akwarium. 37 ogromnych zbiorników, ponad 170 gatunków ryb z całego świata oraz wyjątkowe rośliny wodne zainteresują nie tylko zapalonych akwarystów, ale i pozostałych gości odwiedzających palmiarnię Poznań.

Rośliny egzotyczne w palmiarni i niesamowity klimat tego miejsca czynią ją wyjątkową i unikalną. Warto spędzić tu czas, a po wyjściu pospacerować po urokliwych alejkach Parku Wilsona w Poznaniu.