donprestige

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki – nie możesz przegapić tych wydarzeń

Świat teatru jest naprawdę fascynujący. Nie bez powodu bilety na największe wydarzenia potrafią wyprzedać się dosłownie w kilka godzin, a miłośnicy sztuk teatralnych zwiedzają nie tylko Polskę, ale również Europę, a nawet cały świat. Dlaczego warto chodzić do teatru? O zaletach tej formy rozrywki możemy mówić niemal bez końca, ale sceptykom przedstawiamy skróconą listę:

  • to niezapomniane doświadczenie – podczas kilku godzin spektaklu doznasz naprawdę wielu wyjątkowych wrażeń;
  • urozmaicenie czasu wolnego lub wyjazdu – wizyta w teatrze kojarzy Ci się z nudą? Nowoczesne sztuki to doskonała alternatywa dla kina. Możesz wybrać odprężającą komedię, poruszający dramat czy lekką sztukę z pogranicza musicalu i baletu;
  • ponadczasowa klasyka lub nowoczesne interpretacje – niektóre sztuki po prostu warto znać – to kanon, który po latach od opuszczenia szkolnej ławy „smakuje” zupełnie inaczej; przekonaj się, że lektury szkolne potrafią nabrać zupełnie nowego charakteru;
  • teatr to doskonałe miejsce do refleksji – większość sztuk porusza na tyle, że skłania do zastanowienia się nad poważnymi kwestiami; a komedie? Nie samą filozofią człowiek żyje, a nawet zabawna, rozrywkowa sztuka potrafi wzbudzić wiele refleksji;
  • bezpośredni kontakt z kulturą pozwala na rozwój osobisty, dlatego warto raz na jakiś czas wybrać się do teatru; nie ma lepszego sposobu na poszerzanie horyzontów oraz rozbudzanie wyobraźni;
  • ciekawy sposób spędzania wolnego czasu: rodzinne spotkanie, wyjście z przyjaciółmi lub randka w teatrze? Czemu nie! Wieczór na sali teatralnej może być doskonałą rozrywką dla każdego – z pewnością wybierzecie spektakl, który przypadnie Wam do gustu!

Skoro już wiesz, że wizyta w teatrze to doskonały pomysł, podczas weekendowych wycieczek czy dłuższych wyjazdów warto śledzić bieżące wydarzenia, by nie ominąć żadnej ciekawej premiery czy znanej i lubianej sztuki w nowej odsłonie. Jeśli chodzi o Poznań, Teatr Wielki zaprasza! Podpowiadamy, jakich wydarzeń nie możesz ominąć.

teatr wielki

Teatr Wielki Poznań – co warto o nim wiedzieć?

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu został zaprojektowany przez monachijskiego architekta Maxa Littmanna i powstał w latach 1909–1910. Początkowo był to jeden z reprezentacyjnych budynków Dzielnicy Cesarskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku teatr został zamieniony na polską operę i aż do wybuchu II Wojny Światowej nie ulegał większym zmianom. To właśnie Halka Moniuszki była pierwszym spektaklem inicjującym 31 sierpnia 1919 roku działalność Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dopiero w latach 1940–1941 doczekał się przebudowy według projektu niemieckiego architekta Paula Baumgartena. Zmianie uległ nie tylko wygląd zewnętrzny teatru, ale również jego wnętrze. Gmach przetrwał wojnę, choć nie bez zniszczeń. W 1949 roku patronem teatru został Stanisław Moniuszko.

Gdzie znajduje się Teatr Wielki – Opera Poznań? Gmach im. Stanisława Moniuszki jest usytuowany w centrum miasta na ulicy Fredry. Jego elewacja frontowa jest skierowana w kierunku południowym. To obowiązkowy punkt na turystycznej mapie Poznania – nie tylko ze względu na interesujące spektakle, ale również walory architektoniczne, które charakteryzują Teatr Wielki Poznań. Repertuar jest różnorodny i obejmuje wiele przedstawień, imprez cyklicznych i festiwali.

Teatr Wielki (Opera Poznań) – na co się wybrać w nadchodzącym czasie?

Jeśli chodzi o Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, nadchodzące wydarzenia to prawdziwa uczta kulturalna dla wszystkich miłośników teatru i opery, ale nie tylko. Teatr Wielki Poznań współpracuje z teatrami oraz scenami festiwalowymi z całego świata, a jego zespół gości na wielu europejskich scenach oraz bierze udział w międzynarodowych festiwalach. Co jeszcze wyróżnia Poznań? Teatr Wielki działa aktywnie w stowarzyszeniu Opera Europa i w ramach projektu OperaVision udostępnia spektakle na platformie streamingowej. Dynamiczny rozwój placówki sprawia, że wychodzi ona naprzeciw potrzebom nie tylko wąskiego grona koneserów sztuki, ale również, zgodnie z hasłem #operaotwarta, potrzebom wszystkich Poznaniaków oraz turystów odwiedzających to miasto. Coroczny koncert kolęd i koncert noworoczny otwierają kolejny sezon, podczas którego zobaczyć można między innymi Traviatę, Giselle, Don Kichota, Aidę, Czarodziejski Flet, Carmen, Straszny Dwór oraz wiele interesujących premier i koncertów. Gościnnie na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu występują również znani na świecie śpiewacy operowi, tancerze baletowi i reżyserzy. Organizowane są również rozmaite koncerty okolicznościowe. Teatr Wielki corocznie organizuje festiwal Poznańskie Dni Verdiego oraz Poznańska Wiosna Baletowa. W ramach tych wydarzeń w Poznaniu spotyka się międzynarodowa widownia oraz miłośnicy wydarzeń kulturalnych na najwyższym poziomie.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki – wspaniałe spektakle i nie tylko

Jeśli planujesz wizytę w Poznaniu i chcesz zwiedzić centrum oraz Stary Rynek, z pewnością na Twojej trasie znajdzie się Teatr Wielki – jest on położony w bezpośrednim sąsiedztwie rynku oraz w pobliżu Mostu Teatralnego. Budynek znajduje się w bardzo malowniczej okolicy – ulica Fredry biegnie pomiędzy Parkiem Mickiewicza z charakterystyczną fontanną oraz Parkiem Henryka Wieniawskiego, a także przy Ogrodzie Zamkowym im. Ofiar Katynia i Sybiru. Spacerem możesz także udać się pod gmach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza czy budynek Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Sam gmach Teatru Wielkiego jest perłą architektury Poznania. To neoklasycystyczny budynek wpisujący się w założenia urbanistyczne Ringu Stübbena. Charakterystyczne szerokie schody, bryła z cegły ceramicznej i piaskowca oraz okazały sześciokolumnowy portyk zwieńczony znaną w całej Polsce figurą pegaza sprawiają, że budynek Teatru Wielkiego przykuwa uwagę i zachęca nie tylko do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej, ale również odwiedzin samego gmachu i podziwiania pięknych zdobień. Morze zieleni, uspokajający szum fontanny i kilka ciekawych atrakcji w pobliżu – brzmi jak przepis na idealne popołudnie w Poznaniu. Odwiedź Teatr Wielki i przekonaj się, że jest to przestrzeń dla każdego. Zachęcamy zwłaszcza osoby, które wybrały nocleg w centrum Poznania – miły poranny lub wieczorny spacer w okolice Teatru Wielkiego to czysta przyjemność, szczególnie że gmach prezentuje się pięknie o każdej porze roku. Jeśli planujesz weekend w Poznaniu, sprawdź repertuar Teatru Wielkiego i wybierz się na przedstawienie – w zależności od tego, na jaki spektakl się zdecydujesz, może być to odświętne wieczorne wydarzenie lub niezobowiązujące wyjście na ciekawą sztukę. Jedno jest pewne – to ważny punkt na mapie Poznania i obowiązkowy punkt wycieczek, dlatego warto choć na chwilę odwiedzić Teatr Wielki w Poznaniu i poznać jego historię. Zachęcamy jednak do udziału w przedstawieniach – przekonaj się, że obcowanie ze sztuką wcale nie musi być nudne.